Warszawa: Konferencja nt: Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, arcybiskupa warszawskiego, sybiraka, świętego (zapowiedź)

15 czerwca w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie odbędzie się konferencja: „Święty abp Zygmunt Szczęsny Feliński - patriota, sybirak, metropolita warszawski”. Wydarzenie organizowane jest w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą urodzin świętego.

Postać abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego (1822-1895) jest jedną z najciekawszych wśród pasterzy Kościoła warszawskiego. Przeszedł do historii jako metropolita warszawski okresu powstania styczniowego, który za radykalny sprzeciw wobec represji carskich został zesłany w głąb Rosji na 20 lat. Założył Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. 1 listopada 2022 przypadnie 200. rocznica jego urodzin.

Wydarzenie, które odbędzie się 15 czerwca (środa) poprzedzi Msza św., pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Sprawowana ona będzie w kaplicy klasztornej o godz. 9.00. Miejscem konferencji będzie Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, mieszczący się przy ul. Żelaznej 97 w Warszawie.

Początek konferencji zaplanowano na godz. 10.00. Po jej otwarciu głos zabierze ks. dr Robert Ogrodnik, historyk, reprezentujący Fundację „Cultura Memoriae”. Mówić będzie o miejscu abp. Felińskiego w historii Kościoła i jego wpływie na odzyskanie niepodległości.

Wśród gości spotkania będzie prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Jego wystąpienie poświęcone będzie abp. Felińskiemu jako pasterzowi, męczennikowi i patriocie. Z kolei dr Agata Kłosek z Uniwersytetu Warszawskiego mówić będzie o spuściźnie pisarskiej abp. Felińskiego.

W części popołudniowej wystąpi s. dr Antonietta Frącek, dyrektor Archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z wykładem „Abp Feliński jako założyciel zgromadzenia zakonnego oddanego pracy nad odrodzeniem rodziny”. Natomiast dr Monika Waluś (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) omówi program maryjny abp. Felińskiego.

Spotkanie zakończy debata zatytułowana „Non possumus abp. Felińskiego i kard. Wyszyńskiego – historia i memento”. Wezmą w niej udział: dr Ewa Czaczkowska (UKSW); prof. Paweł Skibiński (UW); ks. dr Robert Ogrodnik (Fundacja „Cultura Memoriae”). Rozmowę poprowadzi Tomasz Królak, wiceprezes Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja na Rzecz Informacji Katolickiej a partnerem organizacyjnym Katolicka Agencja Informacyjna. Spotkanie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Patronat medialny: TVP1, Polskie Radio, Tygodnik „Gość Niedzielny”, Tygodnik „Idziemy”.

Osoby chcące uczestniczyć proszone są o przesłania zgłoszenia (w terminie do 10 czerwca) na adres: rlaczny@ekai.pl.

Projekt „Spotkanie: Św. abp Zygmunt Szczęsny Feliński – patriota, sybirak, metropolita warszawski” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.


Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się 1 listopada 1822 r. w Wojutynie na Wołyniu, jako syn ziemianina Gerarda Felińskiego i Ewy z Wendorffów, kobiety wielkiego umysłu i serca, patriotki, pisarki. Jego ojciec zmarł wcześnie a matka, gdy miał 16 lat została zesłana za Syberię. Studiował matematykę na Uniwersytecie w Moskwie, a nauki humanistyczne w Paryżu.

W 1851 r. wstąpił do Seminarium Duchownego w Żytomierzu, a dalsze studia odbył w Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie (1855). Jako kapelan i profesor tamtejszej Akademii poświęcił się formacji przyszłych kapłanów. Wrażliwy na potrzeby warstw najuboższych założył ochronkę dla sierot oraz zgromadzenie zakonne „Rodzina Maryi” (1857).

Mianowany arcybiskupem warszawskim 6 stycznia 1862 r. przez papieża Piusa IX, przyjął sakrę biskupią w Petersburgu. Zarządzał archidiecezją warszawską tylko 16 miesięcy. Wybuch powstania styczniowego (1863) i krwawe represje wywołały jego protest. 15 marca 1863 r. wystosował list do cara Aleksandra II w obronie praw Kościoła i narodu, w którym odważnie apelował do cara o powstrzymanie zbrojnej agresji. Został wezwany przez do Petersburga. Opuścił Warszawę 14 czerwca 1863 r. jako więzień stanu, pod eskortą wojskową. Internowany początkowo w Gatczynie został skazany na zesłanie.

Na wygnaniu w Rosji spędził 20 lat w Jarosławiu nad Wołgą. Zasłynął jako wzór świętości i pobożności. Został uwolniony w 1883 r., ale do Warszawy nie mógł powrócić. Ostatnie 12 lat życia spędził w zaborze austriackim we wsi – Dźwiniaczka na Podolu, gdzie oddał się działalności duszpasterskiej, oświatowej, społecznej, dobroczynnej wśród ludności polskiej i ukraińskiej. Zmarł w Krakowie 17 września 1895 r.

Jan Paweł II beatyfikował abp. Felińskiego 18 sierpnia 2002 r. w Krakowie, a Benedykt XVI kanonizował go 11 października 2009 r. w Rzymie.

rl, mp / Warszawa

Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 9 czerwca 2022
Wydawca: KAI; Red. Naczelny Marcin Przeciszewski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz